Rozdział 5 – Udało się! I co dalej?

Spis treści rozdziału

Test ciążowy i obliczanie czasu trwania ciąży

Co może niepokoić?

Ciąża a…

Podróże
Aktywność seksualna
Praca
Chemikalia
Farbowanie włosów

Sprawdź, czy wszystkojest w porządku

Kiedy udać się na pierwszą wizytę w ciąży?
Badania laboratoryjne do wykonania w pierwszym trymestrze ciąży
Badania USG w pierwszym trymestrze

Pamiętaj o…

Częste pytania

Podsumowanie rozdziału

Czekamy!


Fragment rozdziału

Co może niepokoić?

Bóle w podbrzuszu

Jest to bodaj najczęstsza skarga kobiet we wczesnej ciąży. Większość Pań doświadcza poczucia „inności” podbrzusza czy dyskomfortu. Mogą się pojawiać kłucia czy uczucie ciężkości. O ile dyskomfort tego typu nie ma charakteru skurczów miesiączkowych macicy, które – co ważne – występują regularnie, co 10-15 minut, to zwykle nie oznacza kłopotów. Incydentalne pobolewania czy uczucie ciągnięcia po bokach macicy wynikają z napinania więzadeł przez powiększającą się macicę. Tego typu dolegliwości są wskazaniem do ograniczenia aktywności – położenia się i odpoczynku. Bóle nasilone, szczególnie połączone z krwawieniem z pochwy, powinny być przyczyną wizyty w szpitalu na ginekologicznej izbie przyjęć.

Nudności i wymioty

To najczęstsze przypadłości ciążowe. Często towarzyszy im nadwrażliwość na zapachy. Spowodowane są wzrastającym stężeniem hCG – hormonu produkowanego przez zarodek. W ciążach bliźniaczych tego hormonu jest więcej (bo produkują go dwa zarodki, nie jeden) i intensywność dolegliwości tego typu może być większa. Nie oznacza to jednak, że jeżeli nudności są bardziej nasilone, to na pewno jest to ciąża bliźniacza. Wymioty dość często występują z rana, jednak nie jest to regułą. Nudności i gorsze samopoczucie pojawiają się zwykle w czasie pierwszego trymestru ciąży, później zanikając (jednak to również nie jest regułą). O ile wymioty nie są nasilone, nie powodują odwodnienia czy osłabienia, nie wymagają one szczególnego postępowania. Jeżeli natomiast występują kilka razy dziennie, nie pozwalając przyjmować pokarmów, należy zgłosić się do szpitala na oddział patologii ciąży (zobacz niepowściągliwe wymioty ciężarnych – hyperemesis).

Wymioty powodujące postępujące odwodnienie, znaczne osłabienie czy na przykład objawy ze strony serca powinny zostać zdiagnozowane i czasem leczone w warunkach szpitalnych