Rozdział 4 – Jeżeli nie wychodzi

Spis treści rozdziału

Kiedy zwrócić się o pomoc?

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności

Jaką klinikę wybrać?
Wstępna konsultacja

Badania

Leczenie

I. Stymulacja jajeczkowania
II. Inseminacja domaciczna – IUI (Intrauterine Insemination)
III. In vitro – IVF/ICSI i inne zaawansowane techniki rozrodu wspomaganego medycznie

Test ciążowy

Częste pytania

Podsumowanie rozdziału


Fragment rozdziału

Leczenie

W tej części rozdziału szczegółowo opisuję podstawowe rodzaje leczenia wykorzystywane w klinikach leczenia niepłodności. Zastosowanie poszczególnych metod leczenia będzie się znacznie różnić w zależności od informacji uzyskanych w trakcie fazy diagnostycznej. Decyzja dotycząca wdrożenia leczenia zależy w szczególności od:

  • wieku kobiety;
  • wyników badania nasienia;
  • wyników profilu hormonalnego i badania USG;
  • czasu starań o ciążę;
  • wyników pozostałych badań dodatkowych.

Wasz lekarz w oparciu o dostępne dane zaproponuje – najbardziej jego zdaniem – skuteczne postępowanie. I tak na przykład leczenie IVF (tzw. klasyczne in vitro) powinno być zastosowane jako pierwszy wybór u pary, w której kobieta ma 40 lat, badanie nasienia jest prawidłowe i starania o ciążę trwają od pięciu lat.

Inny rodzaj leczenia – obserwacja cyklu i ewentualnie stymulacja jajeczkowania powinna być zastosowana u 25-latki po 12 miesiącach starań o ciążę, gdzie wynik nasienia jest prawidłowy. Należy pamiętać, że żadna z technik leczenia nie cechuje się 100% skutecznością. W trakcie leczenia stosujemy tzw. zasadę drabiny – jeżeli nie udaje nam się osiągnąć celu, stojąc na szczeblu pierwszym, powinniśmy się wspiąć jeden stopień wyżej. W przypadku leczenia niepłodności kolejne „szczeble” drabiny leczenia to stymulacja jajeczkowania, inseminacja, leczenie IVF (in vitro) i wreszcie leczenie IVF + ICSI/IMSI.

Na kolejnych stronach omawiam następujące rodzaje leczenia niepłodności:
I. Stymulacja jajeczkowania
II. Inseminacja domaciczna – IUI (Intrauterine
Insemination)
III. In vitro – IVF/ICSI i inne zaawansowane techniki rozrodu wspomaganego medycznie.

Wybór optymalnego sposobu leczenia zależy od indywidualnej sytuacji każdej pary i zostanie Wam zaproponowany po dokładnej analizie Waszej sytuacji.