Spis treści rozdziału
Kiedy zwrócić się o pomoc?
Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności
Jaką klinikę wybrać?
Wstępna konsultacja
Badania
Leczenie
I. Stymulacja jajeczkowania
II. Inseminacja domaciczna – IUI (Intrauterine Insemination)
III. In vitro – IVF/ICSI i inne zaawansowane techniki rozrodu wspomaganego medycznie
Test ciążowy
Częste pytania
Podsumowanie rozdziału
Fragment rozdziału
Leczenie
W tej części rozdziału szczegółowo opisuję podstawowe rodzaje leczenia wykorzystywane w klinikach leczenia niepłodności. Zastosowanie poszczególnych metod leczenia będzie się znacznie różnić w zależności od informacji uzyskanych w trakcie fazy diagnostycznej. Decyzja dotycząca wdrożenia leczenia zależy w szczególności od:
- wieku kobiety;
- wyników badania nasienia;
- wyników profilu hormonalnego i badania USG;
- czasu starań o ciążę;
- wyników pozostałych badań dodatkowych.
Wasz lekarz w oparciu o dostępne dane zaproponuje – najbardziej jego zdaniem – skuteczne postępowanie. I tak na przykład leczenie IVF (tzw. klasyczne in vitro) powinno być zastosowane jako pierwszy wybór u pary, w której kobieta ma 40 lat, badanie nasienia jest prawidłowe i starania o ciążę trwają od pięciu lat.
Inny rodzaj leczenia – obserwacja cyklu i ewentualnie stymulacja jajeczkowania powinna być zastosowana u 25-latki po 12 miesiącach starań o ciążę, gdzie wynik nasienia jest prawidłowy. Należy pamiętać, że żadna z technik leczenia nie cechuje się 100% skutecznością. W trakcie leczenia stosujemy tzw. zasadę drabiny – jeżeli nie udaje nam się osiągnąć celu, stojąc na szczeblu pierwszym, powinniśmy się wspiąć jeden stopień wyżej. W przypadku leczenia niepłodności kolejne „szczeble” drabiny leczenia to stymulacja jajeczkowania, inseminacja, leczenie IVF (in vitro) i wreszcie leczenie IVF + ICSI/IMSI.
Na kolejnych stronach omawiam następujące rodzaje leczenia niepłodności:
I. Stymulacja jajeczkowania
II. Inseminacja domaciczna – IUI (Intrauterine
Insemination)
III. In vitro – IVF/ICSI i inne zaawansowane techniki rozrodu wspomaganego medycznie.