Rozdział 1 – O kobietach

Spis treści rozdziału

Budowa i funkcjonowanie narządów rodnych

Jak rozpoznać dni płodne?

Czy planować współżycie?
Ocena owulacji
Załóż dzienniczek
Inne sposoby oceny owulacji
Plan postępowania

Uciążliwe objawy

Nieprawidłowe krwawienia
Bóle
Upławy

Co może wpływać na Twoją płodność?

Schorzenia kobiece – obecne lub przebyte
Inne choroby a zachodzenie w ciążę
Starania o ciążę w sytuacjach specjalnych
Leki a zachodzenie w ciążę

Częste pytania

Podsumowanie rozdziału


Fragment rozdziału

Jak rozpoznać dni płodne?

Umiejętność trafnego rozpoznawania dni płodnych pozwala na zwiększenie szans na zajście w ciążę. Poza dobrą jakością komórki jajowej i prawidłowym jajeczkowaniem, elementami koniecznymi do zaistnienia ciąży są dobry stan jajowodów, dobra jakość nasienia oraz współżycie w odpowiednim czasie.
Testy owulacyjne wykonuje się podobnie do ciążowych – wykorzystuje się w nich pobraną rano próbkę moczu.

Rozpoznawanie zbliżających się dni płodnych każda kobieta może przeprowadzić, jedynie na podstawie obserwacji sygnałów swojego ciała. Do najważniejszych „parametrów” należy charakter wydzieliny w pochwie. O tym, czy owulacja miała miejsce można dowiedzieć się, mierząc temperaturę ciała (stwierdzając jej podwyższenie po owulacji), robiąc badanie progesteronu we krwi lub badanie USG. Zbliżającą się owulację da się też wykryć testami owulacyjnymi.

Dni płodne, to takie, podczas których szansa na zajście w ciążę jest największa. Częstotliwość stosunków płciowych w trakcie cykli, w których będziecie próbować zajść w ciążę powinna wynosić 3-4 razy w tygodniu w ciągu całego cyklu (poza miesiączkami) oraz co 1-2 dni w czasie najbardziej płodnym.

Plemniki w drogach rodnych kobiety mogą pozostać żywe i zdolne do zapłodnienia nawet do pięciu dni od stosunku. Do zapłodnienia wystarczy, by stosunek miał miejsce nawet na kilka dni przed owulacją. Szansa na ciążę będzie większa, jeśli współżycie będzie częstsze. W przeciwieństwie do plemników, jajeczka są gotowe do zapłodnienia jedynie przez kilkanaście, a maksymalnie do 24 godzin od owulacji.

Całość starań o ciążę koncentruje się więc na jednym celu: doprowadzeniu do tego, aby po owulacji, komórka jajowa była już „oczekiwana” przez plemniki. Powinny one zatem do bańki jajowodu dotrzeć jeszcze przed owulacją albo bezpośrednio po niej. Cała „sztuka” polega, więc na tym, aby znalazły się one tam w odpowiednim czasie. Jak tego dokonać – należy współżyć we „właściwym czasie”.